начало
биопрогнози
видео
     
Биопрогноза - 14.11.17
                                                          БИОПРОГНОЗА ЗА 14.11.2017
Time(EET)

t с отчитане на вятъра
вл. %

атм. нал. hPa
ск. на вятъра-км/ч

6:00 AM

13.11.2017

8°C

вл.92%


937

-
Ю

14.11.2017

12°C

вл.93%

941
-
тихо

Днес ще преобладава облачно време, с временни разкъсвания и намаления на облачността. На отделни места, главно в планинските райони, ще превали. В Източна България ще духа до умерен югозападен вятър, който след обяд в североизточните райони ще се ориентира от североизток. Максималните температури ще са между 15° и 20°. Атмосферното налягане ще се повишава, но ще остане по-ниско от средното за ноември. 

Атмосферното налягане въпреки че се повишава е доста ниско и в съчетание с неблагоприятни  космически фактори  ще се създава напрежение за адаптацията. и днес синоптичната обстановка се определя от южния вятър - до силен в планините. Топло е за сезона, което е характерно за южния вятър. Атмосферното налягане спада. При такава обстановка със силен южен вятър се обострят всички хронични заболявания, избуяват вегетативни реакции и времето може да се определи като тежко за хора с хронични страдания като хипертония, исхемична болест на сърцето, различни форми на нарушено мозъчно кръвообращение и др.

Неблагоприятен ден днес!

Препоръките и днес ще са идентичи с вчерашните. Времето изисква повишена грижа за здравето.

На първо място страдащите от хронични заболявания да бъдат по-предпазливи: да избягват значителни физически натоварвания и психичен стрес, да се следи артериалното налягане, да не се пренебрегва назначеното лечение. 

Заради  неблагоприятния ден - настойка от глог и чай от дяволска уста.

Настойка от  глог - 2 х 20 капки за профилактика, при сърдечни пристъпи през 15 минути по 10 капки 2-3 приема.

Чай от дяволска устаТя успокоява, регулира сърдечния ритъм, укрепва сърцето, регулира артериалното налягане. 1-2 супени лъжици дяволска уста се кипват в половин литър вода 3-4 минути и чаят се запарва още 10 - 15 минути. След това чаят се прецежда и се разпределя на 3-4 порции през деня. 

За тонизиране в облачно време и за укрепване на имуннната система ще оставя и препоръката за върбинка. 2 супени лъжици върбинка се кипват за 1-2 минути в 1/2 л вода и чаят се запарва още 10-15 минути. После може да се прецеди. Изпива се на 3-4 порции през деня. Освен, че ободрява, върбинката укрепва имунната система, понижава температурата (при простуди), подпомага функциите на черния дроб и жлъчката. 

Жълт кантарион. Ще споменавма по-често тази велика билка. Тя е полезна при язва и гастрит, които се обострят наесен,  стимулира имунната система и и има изразено, научно доказано антидепресивно действие. За да се разгъне то обаче е необходима системна употреба, поне един месец. 2-3 супени лъжици стръкове жълт кантарион се запарват 15 минути в 1 л вряла вода. После чаят може да се прецеди и се изпива  през деня когато и както е удобно. Може да се използва и в 1/2 доза, но по-системно при по-сериозните случаи. 

Винаги е полезно да се приема магнезий, например 2 х 1 таблетка Магнерот дневно. Ето, магнезият е една добра грижа за сърцето и предпазва от всевъзможни неблагоприятни фактори каквито са и "трудните" дни. 

Това е минералът № 1 за предпазване от увреждащото действие на стреса според самия създател на теорията за стреса Ханс Селие. А неблагоприятните дни са си стрес. Освен това магнезият е чудесно средство за предпазване от спазми, за регулиране на сърдечния ритъм. 

Магнерот - 2 х 1 таблетка, но при необгодимост може да се вземат и до 6 таблетки дневно. 

Магнезиев сулфат (английска сол) - 30 г се разтварят в 1/2 л вода и от този разтвор да се пие 2 пъти дневно по 40-50 г дневно. Непретенциозната английска сол по нищо не отстъпва на по-скъпите аналози в аптеките. В препоръчаната доза няма да се прояви слабителния ефект. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ЗА ЗИМАТА

Време е да се наберат бъзови листа и да се насушат за зимата. Не се продават в билковите аптеки, а те съдържат антипневмоничен фактор и са много полезни при кашлица, астма, бронхити, Чай от тях може да се пие дълго, бе паузи  и във всички възрасти. 2 супени лъжици бъзови листа се запарват 10 минути и чаят може да се прецеди. По желание може да се подслажда този чай. 

Искам да обърна внимание на бъзовите листаНасекомите са по-активни, рискът от ужилвания - по-голям. При ужилване от пчели, оси, парливки и други насекоми, ефектът от ужилването много бързо може да се се елиминира с натриване с пресен бъзов лист. 

От октомври до март може да се направи профилактика с клеева тинктура. Тя е средство номер едно за предпазване от грип и простуди.

30 г пчелен клей се нарязват и се разтварят в 100 грама 90 - 95% етилов спирт. Оставят се за една седмица и след това се прецеждат. В аптеките се продава и готова форма.

Децата пият по толкова капки от тинктурата, на колкото години са. Например 3-годишно ще пие 3 пъти дневно 3 капки по време на грипния сезон. За профилактика е достатъчно и веднъж дневно – примерно всяка сутрин по 3-4 капки.

Клеевата тинктура може да се добави в мляко, сок или компот. Ако детето не харесва особения й вкус, послужете си с малко хитрина. Купете някакъв по-сладък сироп от ягоди, малини, къпини или арония. В шише с обем 125 мл (от сироп за кашлица)слагаме 125 капки клеева тинктура. За да се размеси добре, разклащаме шишето всеки път преди употреба. Така, давайки чаена лъжичка сироп, детето ще получава 4-5 капки клеева тинктура, която ще приема с удоволствие.

Неблагоприятните по геофизически фактори дни за месец ноември: 4, 9.,11., 13., 14., 15.,16., 18.,23., 30. 
Случайно избрани статии