начало
биопрогнози
видео
     
Биопрогноза - 14.05.18
                                                        БИОПРОГНОЗА ЗА 14.05.2018
Time(EET)

t с отчитане на вятъра
вл. %

атм. нал. hPa
ск. на вятъра-км/ч

6:00 AM

13.05.2018

13°C

вл.95%


946

-

тихо

14.05.2018

15°C

вл.86%

944
-
тихо



Днес въздушната маса ще е неустойчива. Ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, на места интензивни и придружени с гръмотевици. В Северна България ще има условия за градушки. В крайните източни райони ще има повече слънчеви часове и ще се задържи почти без валеж. Ще духа слаб до умерен южен, в Дунавската равнина – североизточен вятър. Максималните температури ще са между 21° и 26°. Атмосферното налягане ще се задържи около средното за месеца.
 
Времето остава променливо, превалява. Повишената влажност донякъде е неблагоприятна за страдащите от артрит и белодробни заболявания, но е благоприятна за алергичните. Атмосферното налягане се задържа и около средната месечна стойност. 
Захлаждането ще е причина за обостряне на някои хронични заболявания и на първо място ставните, ще се създаде известно напрежение и за сърцето.  

Препоръки
За ободряване в началото на трудовата седмица ще препоръчам чай от петопръстник - Potentilla reptans. Потентила произхожда от латинската дума потенция - сила. 2 супени от билката се запарват 10 минути  в 1/2 л вода и чаят се изпива на 3-4 порции. Билката е полезна и като  кръвоочистител, при хронични инфекции. 

Подходяща билка при болки - кора от върба2 супени лъжици се запарват в 1/2 л вряла вода 30 минути. После чаят може да се прецеди и се изпива на 3-4 порции през деня. Кората от върба не отстъпва на синтетичните медикаменти. 

И днес сърдечно болни, хипертоници да бъдат по-внимателни докато времето е неустойчиво. 
Добре е да се приема настойка от глог - 2 пъти дневно по 20 капки за подкрепа на сърцето. 
Полезна за такива епизоди (неблагоприятни дни) е бъзовият цвят. Малко  известно негово свойство е антистенокардния му ефект.  
Чай от бъзов цвятТой тонизира и подобрява коронарното кръвообращение. 2 супени лъжици бъзов цвят се запарват в половин литър вода 5-10 минути ичаят се прецежда и се разпределя на 3-4 порции през деня. Може да се комбинират бъзов цвят, маточина, глог - цвят и  листа примерно по 1/2 супена лъжица от всяка билка. Запарка по същия начин - в 1/2 л вряла вода - 10 минути. Маточината забавя и регулира пулса, успокоява. Глогът е класическа билка за подобряване на коронарното кръвообращение.  

Пролетта предлага изобилие от диворастящи полезни за здравето растения. Можем да отделим малко време за набавяне на полезни растения от природната аптека. 
Лападът е много полезен за страдащите от анемия. Съдържа желязо в лесно усвоима за човешкото тяло форма. 
Чудесна е и копривата. И тя е популярна храна и билка за анемични. Заслужава вниманието на изтощени от боледуване и лекарства през зимата деца и възрастни пациенти. Селяните,  които отглеждат патета, пуйчета, пиленца по това време на годината ги захранват с копривена каша и жълтък, за да растат бързо. 

Време е за глухарче. То подкрепя функциите на черния дроб и жлъчката и подобрява обмяната и имунитета. 
1) Най-добре е да се бере от чисти места и се консумира на салата самостоятелно или с други зеленчуци;
2) Може да се пие чай от корените му или от сушени стръкове глухарче, но поне в продължение на един месец. Така повелява немската традиция за поддържане на здравето. 
Повече може да прочетете по този линк - http://metsababa.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=59 

Освен глухарче в почивните дни може да се наберат коприва, лапад, киселец и много други диворастящи листни зеленчуци, които имат уникалната способност да укрепват здравето ни. 

И за днес няма особени препоръки. 
Да се използва системно хубавото време за разходки и спорт на открито. Това е много сериозно лекарство и помага за предпазване дори от рак. Да не говорим за "издухване" на депресиите, укрепване на сърцето и заздравяване на костите. Дозата е минимум един час на открито и с натоварване - кой колкото може без пресилване.

Припомням няколко прости средства, които ще помогнат при поленова алергия. 

Pollens 15 CH - приемат се 5 зрънца сутрин. Смучат се бaвно до стапяне.

Poumon histamine 15 CH - приемат се 5 зрънца вечер. Смучат се бaвно до стапяне.

И така до края на цъфтежите. Обикновено е достатъчно. Но ако случайно не  е,

Витамин А  - 2 пъти дневно да се накапват по 2 капки в двете ноздри.

И чай с 4 билки. Да се смесят в равни части (примерно по 50 г) корени коприва, стр. петопръстник, къпинови листа, натрошени шипки и се разбъркат добре. 3 супени лъж. се запарват 15 мин. в 1 л вряла вода. После чаят може да се прецеди и се пие като вода през целия ден. Подходящ е за всички възрасти - от нулева до пределна.Този чай има и добър ободряващ ефект. Добре е да се подслажда с мед, но може да се пие и като вода.

Полезен за стабилност на хомеостазата е магнезият. Този минерал е с антистресово действие, предпазва от спазми, регулира сърдечния ритъм.

Магнерот - 2 х 1 таблетка, но при необгодимост може да се вземат и до 6 таблетки дневно. 

Магнезиев сулфат (английска сол) - 30 г се разтварят в 1/2 л вода и от този разтвор да се пие 2 пъти дневно по 40-50 г дневно. Непретенциозната английска сол по нищо не отстъпва на по-скъпите аналози в аптеките. В препоръчаната доза няма да се прояви слабителния ефект. 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Неблагоприятните по геофизични фактори дни за месец май 2018 : 4, 5.,8.,11.,15., 20.,22., 26., 29. 

Случайно избрани статии