начало
биопрогнози
видео
     
Биопрогноза - 02.09.19
                                                               БИОПРОГНОЗА ЗА 02.09.2019
Time(EET)

t с отчитане на вятъра
вл. %

атм. нал. hPa
ск. на вятъра-км/ч

6:00 AM

01.09.2019

13°C

вл.79%


950

3
ЮИ

02.09.2019

14°C

вл.66%

948
-

тихо
Атмосферното налягане днес сутринта към 6 часа беше 946 хПа и ще варира между 946 и 952 хектопаскала (средна мес. ст. - 948 хПа). И днес ще е слънчево и горещо с максимални темератури 31-36°C. Високото атмосферно налягане, липсата на резки промени са благоприятни за здравето. Температурите в някои градове:София -15- +29°C, Пловдив -16- 31°C, Варна- 18- +29°C, Бургас- 18-+28°C, Русе-13- +32°C, Хасково - 16-+31°C.

UV индекс - 8 (от 10 възможни единици). 
Геомагнитната обстановка за деня е - 2-5 бала. 

Времето е без резки промени, температури през нощта около 12-18 градуса, през деня до 31-36°C, атмосферно налягане от 946 хПа до 952 хПа (над средната стойност за месеца, благоприятно за сърцето и тонуса).
Параметрите определящи времето са устойчиви с малки промени в денонощието, но повишената геомагнитна активност (до 5 бала между 3 и 6 часа сутринта, до 4 бала между 9 и 16 часа) означава известно напрежение за адаптацията и повишена вероятност за сърдечни пристъпи, промени в артериалното налягане и цитираните по-долу правила за "трудни дни" биха били полезни за допълнителен комфорт.  


За по-особените дни, когато е възможно влошаване на състоянието да се имат предвид някои прости, но важни средства:
1) Магнезий- указания по-долу;
2) Настойка от глог (и други форми например таблетки, но са по-малко ефективни). Тя подобрява микроциркулацията на ниво сърце. Обикновено се предписва 2-3 пъти по 20 капки, при сърдечен дискомфот - презз 15 минути 3-4 приема например.
3) Доста билки са полезни като маточина, салвия, мента, валериана. Сега ще предложа една комбинация от 3 билки - "чай за трудни дни"Смесват се в равни части например по 50 г листа маточина, цвят и листа глог, стрък бял имел и се разбъркват добре. По 1-2 чаени лъжички от сместа се запарват в чаша вряла вода и чаят се прецежда. Може да се изпиват по няколко чаши през деня. Тази комбинация предпазва от сърдечни пристъпи, помага за регулиране на артериалното налягане, успокоява.  

С повишаването на температурите се увеличава количеството на озона във въздуха и на практика това означава засилено дразнене на кожата и лигавиците, обостряне на хроничните бронхити. Препоръката е в най-горещите часове да не се излиза на открито. Старото австралийско правило гласи: Между 12 и 3 остани под дървото. 

Между другото в много западни държави в прогнозите за времето и замърсяванията на въздуха се посочват и стоностите на озона. Ето един линк за Швейцария - https://www.bafu.admin.ch/bafu/de/home/themen/luft/zustand/daten/luftbelastung--aktuelle-daten/tabelle-zur-aktuellen-luftbelastung-nabel.html

За раздразнената лигавица на бронхите ще помогне чай от бъзови листа. Не се продават в аптеките, но може да се набере от градинките между блоковете дори. 2 супени лъжици ситно нарязани бъзови листа се запарват в 1/2 л вряла вода 10-20 минути и чаят може да се прецеди. Изпива се на 3-4 порции. Дозата може да се повтаря, потретва. 


Друг проблем при повишаване на температурите е засилване на венозните проблеми. 

Вени

В горещо време реагират вените. Краката се подуват, натежават. И тези явления започват от 23 градуса още. 
Препоръки
С много добър ефект са студените обливания. Със струя дебела колкото палеца да се обливат краката от стъпалата и глезените нагоре до кръста. 

Хомеопатия
Аrnica 5 CH - 
2 x 5 гранули дневно
Hamamelis 5 CH - 2 x 5 гранули дневно

Винаги е полезно да се приема магнезий срещу стрес, за регулиране на сърдечния ритъм, срещу спазми.  Особено важен е и в горещо време, защото се губи много  магнезий при потене.

Магнерот - 2 х1 таблетка дневно.
Или пакетче английска сол да се разтвори в 1 л вода. Пие се два пъти дневно по 40-50 мл. 

Полезни в горещо време са топлите напитки. 


Прибавям и препоръка за чай мате, любим на хората в страни с горещ климат. За ободряване чай мате, известен и като парагвайски чай. Освен, че тонизира, той укрепва вените. Традиционно се консумира в големи количества в цяла Латинска Америка и в други страни с горещ климат. Той е полезен и като средство за укрепване на вените. 1-2 чаени лъжички чай мате се запарват 5-10 минути в чаша вряла вода. След това чаят може да се прецеди. Може да се изпиват много чаши през деня.

Мерки за безопасност и комфорт в горещо време:

) Магнезият е важен. Динята е добър източник на магнезий. 
2) Топлите течности подкрепят адаптацията в горещо време. приоритет за чайовете. 
3) Главата да е покрита. Рискът от слънчасване е реален.
4) Между 11 и 15 часа по-добре да се остане на сянка. Това е времето на най-агресивното слънце и стойностите на озона са максимални.

Да се пие достатъчно вода - 2-2,5 л за възрастните. В това количество се отчитат прясно изцедените сокове и билковите чайове. 

Прогнозата за днес ще е стереотипна. Устойчивта синоптична обстановка е благоприятна за хронично болните, но горещото време може да създаде проблеми и на здравите хора.
Днес към препоръките за достатъчно течности (рехидратация) ще добавя и препоръка за чай каркаде. 
За ободряване в горещо време - чай каркаде. Каркадето има много имена ­ хибискус, китайска роза или египетски, судански, етиопски чай.Запарката тонизира, но не съдържа кофеин. Противопоказания не са известни. Може да се пие от деца и при бременност. Предпазва от заболявания на стомашно чревния тракт и колит. Има слабително действие тонизира гладката мускулатура на дебелото черво, което помага при атонични форми на запек, от която страдат най-вече възрастните хора. Действието е меко и щадящо. Ефектът се усеща след 2-седмична употреба. Добре е на всеки 2 месеца да се прави пауза от 7-10 дни.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Неблагоприятните по геофизични фактори дни за месец септември 2019 (в-к "Золотое кольцо"): 1., 4., 6, 9., 14, 15., 18., 26, 28. 

Случайно избрани статии