КРАКАТА НАТЕЖАВАТ ОТ РАЗШИРЕНИ ВЕНИ
Стените на съда
се разпъват
още при 23 градуса
Разширените вени са запазена болест за жените. Те боледуват 2 пъти по-често от мъжете, които също не са пожале-ни.Рискът и при двата пола се увеличава рязко след 45 години. Краката не обичат слънцето. Още при температура от 23 градуса стените на кръвоносните съдове почват да се разширяват и отслабват. Хормони, наследственост и професия допринасят за нарушеното кръвообращение, което отпуска стените на вените и предразполага към заболяването. То е по-често при хора с наднормено тегло, явява се при бременност и дълго стоене на едно място, при пътуване и работа. Някои професии, свързани с продължително стоене прав, като фризьори, учители, стоматолози, предразполагат към застой на кръвта и грозното издуване на вените, които наподобяват корабни въжета.
Високите температури през лятото и обезводняването на организма влошават състоянието. В началото колената отичат, а стъпалата се подуват. Това се усеща най-силно в края на деня. Краката "натежават", а кожата се опъва като барабан. Обувките утесняват и почват да стискат. Ластикът на късите и три четвърти чорапи се впива в месото и остава следа. По-късно се явява и парене, а по краката избиват възли и ситна плетеница от кръвоносни съдове. Това може да доведе до по-тежки усложнения, възпаления и дори тромбози.
До тях няма да се стигне, ако отделяме по 20-30 минути на ден, за да ходим пеша. Другата спешна грижа е отслабването - излишните килограми "товарят" и съдовете.
Здравословната норма на ден е поне половин килограм плодове и зеленчуци и 50 грама листа, които съдържат целулоза. От нея се синтезират фиброзни влакна, които укрепват стените на съдовете. Мазните и солени храни, трябва да се изключат от менюто. Те карат човек да пие много вода, която увеличава обема на кръвта и натоварва сърдечно-съдовата система.
Обливайте често краката с хладна и студена вода и избягвайте всякакви топли процедури.
Сауната, топлите вани както и обезкосмяването с гореща кола-маска се отразяват лошо. Отделяйте време за спорт. Най-полезни са ходенето, карането на колело и плуването.
Продължителното стоене неподвижно зад волана, в автобуса или самолета също крие рискове. Ако ви предстои дълго пътуване, обуйте специални ластич-ни чорапи. 10-15 дни преди изпитанието, по съвет на лекуващия лекар, почнете да пиете препарати, които подобряват кръвообращението. При пътуване в кола на всеки час-два правете по 10-15 минути почивка като се разхождате с бърза крачка.
Всичко, което вреди на черния дроб, предразполага към застой на кръвта във вените и води до разширя ването им. На първо място сред храните, които консумираме, се подреждат животинските мазнини, тестените изделия, алкохолът. За това допринася и недостатъчната консумация на плодове и зеленчуци, риба и растителни мазнини.
Обратното е в пълна сила - всичко, което е полезно
за черния дроб, е полезно и за вените: мед, плодове, салати, риба, пчелен
прашец.
Като спазваме тези изисквания и подкрепяме работата на черния дроб, можем да си спестим усложненията. Най-простото предписание е в продължение на един месец да се пие чай от глухарче. 2 супени лъжици корени глухарче се варят 5 минути в половин литър вода. Чаят се пие сутрин обед и вечер 30 мин. преди храна, може и на гладно.
За "слабостта" на съединителната тъкан е виновен и
недостигът на медни соли в храната. Освен вените могат да се засегнат и
артериите. Тогава рискът от инсулти и инфаркти рязко нараства.
Като спазваме тези изисквания и подкрепяме работата на черния дроб, можем да си спестим усложненията. Най-простото предписание е в продължение на един месец да се пие чай от глухарче. 2 супени лъжици корени глухарче се варят 5 минути в половин литър вода. Чаят се пие сутрин обед и вечер 30 мин. преди храна, може и на гладно.
За "слабостта" на съединителната тъкан е виновен и недостигът на медни соли в храната. Освен вените могат да се засегнат и артериите. Тогава рискът от инсулти и инфаркти рязко нараства.
Според статистиката 75 процента от съвременните хора не получават достатъчно медни соли с храната. В значителни количества те се съдържат в семената- сусам, слънчоглед, тиквено семе както и в ядките - кашу, лешници, бадеми, кайсиеви ядки, орехи и др.
Богати на полезната съставка са бирата, бирената мая и краставиците. 200 г краставици осигуряват нужното количество мед за организма.
Като профилактика е полезно ежедневно да се приема ленено семе. Най-просто е то да се смели в електрическа кафемелачка. Лененото брашно се бърка с течност, нектар, компот или просто обикновена вода. Обичайна поддържаща доза е 1- 2 супени лъжици ленено брашно. При запек количеството може да се увеличи на 3 супени лъжици. Освен на медни соли лененото е източник на полиненаситени мастни киселини, които пазят от тром-би (едно от честите усложнения при разширени вени). Слабителното му действие се отразява положително на венозната недостатъчност.
Обливания поКнайп
Поливаме със струя студена вода краката от пръстите до кръста и от петите до кръста.
Ходене в студена вода
То действа едновременно като охлаждаща процедура и масаж. За целта се разхождаме в студена вода като вадим и топим крака от коляното под прав ъгъл, както ходи щъркелът.
Компреси с листа от конски кестен
Измиват се няколко листа от конски кестен и се закрепват с бинт за мястото, където вените са разширени. Превръзката не се стяга много, за да не нарушим кръвообращението.
БИЛКИ
Най-добрата билка за вените е хамамелис. Готовата форма се продава в
билковите аптеки. Препоръчват се препарати на базата на базата на гинко билоба. Друга полезна билка е седефчето (Ruta graveolens). То съдържа рутин, класическо съдоукрепващо вещество. От него се добавят по 1- 2 чаени лъжички и към други билкови смеси. Арниката се използва най-вече като хомеопатичен препарат. За локално приложение се препоръчва невенът както и
конският кестен. С листата му се правят компреси. Препаратите от конски
кестен се използват и вътпешно.
ПОЧИВКА
Подгответе се за дългото
пътуване
Със затоплянето на времето започват и тегобите за краката. От една страна температурата създава проблеми с вените, от друга продължителното пътуване в кола или самолет. Независимо от
това как се пътува - с лека кола, автобус или влак, във всички случаи човек остава неподвижен с часове. В резултат на
това краката се подуват и натежават. За да избегнем усложнения е важно дрехите и обувките да са удобни и леки.
Краката не бива да се кръстосват, защото тази позиция допълнително затруднява венозния оток. Кръвта трябва
да циркулира свободно между коляното и слабините. Притискането в тази зона от тесни и впити панталони, колан и
чорапи, смущава циркулацията. Секси дънките могат да се сложат след като пътуването приключи. Обувките не бива да са с високи платформи и токчета. Най-подходящи са платнените и велурени
обувки с ток до 2 см., сандалите и чехлите, в които
кракът диша свободно. По време на път трябва да се пият достатъчно течности. Това важи с особена сила, ако лекият автомобил или автобусът са оборудвани с климатик. Организмът губи течности, кръвта става
по-гъста и лепкава. Достатъчно е на час да се пие по чаша плодов сок и негази-рана минерална вода. Цигарите и алкохолът предразполагат към разширяване на вените, а кафето
обезводнява организма. Така че по време на път е добре да се въздържаме от кафе и пушене. Зеленият чай и чаят мате освежа-
ват и ободряват. Освен това те тонизират съдове. При пътуване с кола трябва да се почива на всеки час. Опънете краката, потегнете тялото, дишайте дълбоко свеж въздух. Така връщате способността на съдовете да работят в нормален режим.
Добре е да се отделят по 5 минути
специално за гимнастика на краката. Повдигате се на пръсти, после на пети. Това се повтаря няколко пъти. После сядате и правите въртеливи движения със стъпалата. Сядате, повдигате подбед-риците, повдигате пръстите при опънати крака към себе си в обратен шпиц.
Раз-два
ü
30 минути джогинг или интензивно ходене вечер през ден.
ü
Комплекс упражнения, редуване с плуване или занимание на велотренажьор. Добре е да се прави
поне три пъти седмично.
ü
15 минути гимнастика за крака при всеки удобен случай, на всяко
удобно място.
ü Плуването осигурява идеалната срорма на краката. Оптимални упражнения- плуване на гръб, упражнението „ножница" и „велосипед" под вода.
ü Не всички спортове са подходящи.
ПОДХОДЯЩИ
СПОРТОВЕ |
НЕПОДХОДЯЩИ
СПОРТОВЕ |
Каране на колело |
Тенис |
Джогинг |
Бадминтон |
Ходене |
Бодибилдинг |
Ролери |
|
Плуване |
|
Разходки |
|
Туризъм |
|
Танци |
|
Аеробика |
|
Джаз танци |
|
|
|