начало
биопрогнози
видео
     
Биопрогноза за 28.05.2025

                                                                   БИОПРОГНОЗА ЗА 28.05.2025
                                                              
Time(EET)

t° с отчитане на вятъра
вл. %

атм. нал. hPa
ск. на вятъра-км/ч

6:00 AM

27.05.2025

12°C

вл. 90


948

12

З

28.05.2025

13°C

вл. 69

948
22

ЗСЗ

Днес до обяд ще е предимно слънчево. Повече обаци в Североизточна България и крайните южни райони. След обяд на много места ще се развива купесто-дъждовна облачност и на места ще превалява.  Ще духа умерен , в Дунавската равнина и Горнотракийската низина временно силен вятър от запад-северозапад. Атмосферното налягане ще бъде между 948-949 хПа (средна месечна стойност - 948 хПа)Максималните температури ще са между 19 и 24°С, в София - 20°СТемпературите днес: София -12, +20°, Пловдив- +14, +24°,  Варна- +14,  +20°,  Бургас-16, 22°, Стара Загора -+12, +22°, Русе- 13, +21°, Плевен-+13, +22°,   Хасково- 14-+24°, Пауново- +10, +18°, Черни връх- 0°-+6°C.
 
UV индекс - 6 

Геомагнитната обстановка (определя се от слънчевата активност)-днес 28 май 2-5 бала (слаба магнитна буря), на 29 май 2-4  бала , на 30 май - 2-4 бала.

По-точна прогноза за 3 дни за слънчевите изригвания - https://xras.ru/forecast_activity.html 
                                                  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Синоптичната обстановка остава неустойичива, въпреки че ще има леко увеличение на температурите. Вятърът от запад-свеверозапад може да причини спатични състояния - астматични пристъпи, бъбречни и жлъчни кризи, мигренозни пристъпи и др. 
№ 1 срещу спазми - магнезий. Има много форми на магнезий в аптеките. Магнерот например може да се приема профилактично по 1- 2таблетки дневно, но в листовката се препоръчва и до 6 таблетки дневно. Чудесно средство за регулиране на сърдечния ритъм и бързо справяне със стеноардни кризи. 
Магнезиевият сулфат (английска сол) също много може да помогне не само при запек, но аналогично на магнерота. 1 пакетче английск асол да се разтвори в 1/2 л вода и профилактичо да се изпиват по 50 мл от този разтвор. При спастични кризи, мускулни крампи дозата да се удвои примерно на 100 мл и може да се повтаря и потретва през деня до премахване на спазмите.
 
При ставни болки ще помогне кора от върба. 2 супени лъжиц от билката се запарват в 1/2 л вряла вода 30 минути и чаят може да се прецеди. Изпива се на 3-4 порции.

Бъзови листа. Листата от бъз - съдържат антипневмоничен фактор и може да бъдат много полезни при кашлица и всякакви белодробни страдания. Но бъзови листа не се предлагат в билковите аптеки. Затова е добре да се наберат и насушат. 2 супени лъжици нарязани бъзови листа се запарват 10-15 минути в 1/2 л вряла вода и чаят може да се прецеди. Изпива се на 3-4 порции през деня.

Препоръките са да се внимава с пролетното слънце и да се подкрепя имунната система по отношение на поленовата алергия.
Да се избягва дълъг престой на открито между 11-16 часа, да се ползват фотозащитни кремове, да се пие морковен сок, източник на каротин. Каротинът помага да се синтезира защитен пигмент в кожата. 
Главен проблем в момента - поленовата алергия.
 Полезно за алергичните към цъфтежи. Сега е време за профилактика. Да се смучта бавно до стапяне в устата 
1) сутрин по 5 зрънца Pollens 15 CH
2) вечер по 5 зрънца Poumon histamine 15 CH. И така до края на цъфтежите към юни.

Полезно допълнение е кръвоочистващият чай описан по долу.

Един приятен кръвоочистващ чай, ефикасен при алергии, подходящ за всички възрасти - от нулева до пределна, поезен е за укрепване на имунитета, а сега се увеличават случаите с грип.

Корени от коприва, натрошени шипки, къпинови листа, стрък петопръстник. Добре е да се пие по-системно за предпазване от простуди и грип. 

По 50 г от всяка билка да се смесят и разбъркат добре. 3 супени лъжици се запарват 15 минути с един л вряла вода и после чаят може да се прецеди. Пие се като вода когато и както е удобно. 

Стрес при учениците.
Случайно избрани статии